Predrag Kulić


Predrag Kulić

Krátce se prosím představte (co děláte, jak dlouho, jaký máte HR background)?

Zdravím všechny kolegy a kolegyně z HR!
Jmenuji se Predrag, je mi 30 let. Narodil jsem se v Bosně, ale už přes 20 let žiju v České republice. V náboru jsem už cca 3,5 roku. Oficiální vzdělání v oblasti HR nemám.

S (IT) náborem jsem se poprvé setkal na přelomu roku 2015/2016 kdy jsem pracoval pro mezinárodní startup. V té době jsem měl na starosti částečně nábor (psaní inzerce, vyhledávání kandidátů, pohovory až po onboarding) do Telesales týmu.

S "velkou školou" náboru jsem se setkal v personální agentuře GoodCall, kde jsem pracoval jako IT Recruiter. V GoodCallu jsem si uvědomil, že mě práce Recruitera naplňuje a baví. Po těžkém rozhodování jsem se nakonec rozhodl pro práci interního IT Recruitera.

Aktuálně pracuji jako HR Recruiter ve společnosti Adastra, kde mám na starosti nábor do různých divizí. Často pomáhám i dalším dceřiným firmám v rámci Adastra group.

V budoucnu bych se rád vyprofiloval do role HR Managera nebo HR Business partnera.

Jaké je Vaše vnitřní "Proč" to děláte? (jaká je vaše mise)

Co nejlepší "candidate experience" a "win-win" pro všechny strany.

Jak se Vám v dnešní "těžké" době daří hledat nové zaměstnance?

Není to snadné, ale daří se celkem dobře. Ročně zaměstnám v průměru 40-45 kandidátů.

Jaké hlavní zdroje kandidátů máte? (klidně buďte konkrétní v procentech)

Nejlepším zdrojem je pro mě referral program, LinkedIn, občas inzerce (kariérní web/jobs.cz) a networking.

Jakou změnu právě ve zdrojích kandidátů za poslední 2-5 let sledujete? A kde si myslíte, že to bude za dalších 2-5 let?

LinkedIn je stále dobrým zdrojem kandidátů, ale už teď je znát, že jsou kandidáti přesyceni potenciálními pracovními nabídkami. Navíc moc nevnímám, že by se LinkedIn technicky zlepšoval ať už jde frontend/UX nebo co se týče zákaznického servisu.

Myslím si, že nejlepším zdrojem kandidátů je referral. Firmy by měly investovat do svého kariérního webu, který bude hlavním zdrojem informací pro kandidáty. V poslední řádě také do kvalitního ATS, to je základ.

Jaké KPI si v náboru měříte?

Z jakých zdrojů k nám přicházejí kandidáti, délka náborového procesu, cost per hire, míra odchodů ve zkušební době, do jednoho roku, do dvou apod.

Jak se Vám daří udržet a starat se o stávající zaměstnance?

Daří – nemálo kolegů je ve firmě více než 10 let či přímo od založení firmy. V udržení a rozvíjení zaměstnanců se zaměřujeme především na vzdělávání a certifikace.

Proč pro Vás Vaši současní zaměstnanci pracují? Jaké jsou Vaše EVP?

Nemáme nejmodernější kanceláře či oslňující benefity, ale proto lidé v Adastře nepracují. Drží je tady kolektiv, to, že nemáme přísnou hierarchickou strukturu a zajímavá náplň práce. Každý projekt je jiný, u nás není stereotyp a člověk se pořád učí něco nového. Pracujeme s novými technologiemi, člověk se tu rychle učí a raketově roste v kompetencích.

Jaký vývoj hodnot vnímáte za poslední 2-5 let a kam se může za 2-5 let dostat? (můžete klidně obecně, nejen za firmu, ve které pracujete)

Za posledních několik let vnímám, že se firmy snaží ukázat sílu své firemní kultury, pokud to můžeme považovat z hodnotu. Pro mě je to jeden z klíčových parametrů v případě výběru zaměstnání. Myslím si, že firemní kultura ať už si pod tímto pojmem představíme (hmotné i nehmotné benefity) bude hrát velikou roli u kandidátů.

Jak vypadá Váš pohovor s kandidátem? (dejte pár konkrétních věcí, které jsou Vaše know-how: např. nějakou super otázku na pohovoru, nebo na co se zaměřujete u kandidáta)

Snažím se, aby to nebyl jenom klasický „pohovor“, ale popovídání o tom, co kandidát chce nebo naopak nechce. Otevřeně s nimi mluvím o tom, co je u nás možné. Taky se ptám, jak by se třeba zachovali v konkrétních situacích, ať poznám, jak sednou do firemní kultury.

Co pro Vás znamená candidate experience?

"Win-Win" pro všechny strany.

Jaké bylo Vaše nejlepší (na co jste hrdí) profesní rozhodnutí v posledním období?

To, že jsem začal pracovat jako interní Recruiter v Adastře. Mnoho lidí mě odrazovalo, že práce v interním HR je nuda, ale je to naopak.

Jaké výzvy Vás v nejbližší době čekají?

Spousta práce, protože IT nábor je stále akční :) ! Rád bych tento rok napsal několik článků na LinkedInu, kde bych se chtěl s ostatními podělit o své zkušenosti. V neposlední řadě navštívit zajímavé HR meetupy.

Co byste doporučil českým personalistům?

Neustále se vzdělávejte. Hledejte inspiraci také mimo HR.

Jaké odborníky v oboru sledujete? Kdo Vás inspiruje?

Baví mě podcast od Josého Kadlece a Matěje Matolína, to je skvělý projekt! Dále také pořad Personalistika Zet nebo Petr Skondrojanis.

Podporujeme

BridgeWaterBlu

Propojujeme dva často odlišné světy. Svět IT specialistů a svět těch, kteří je potřebují.

firemní web

HR Leaders SK

HR Leaders je na Slovensku známá značka prestižních konferencí a ocenění. Je to spřátelená, ale nezávislá značka.

HR Leaders SK

Přihlašte svůj email k newslettru